1. year is 2,000 hrsOverhead/hour= $1,99,00/2,000= $9. 954.

1. year is 2,000 hrsOverhead/hour= $1,99,00/2,000= $9. 954.

1.

Everyone working 40 hours week over 50 weeks in a year, as we are giving 2 weeks vacation in December and other 2 weeks as a sick time and holidaysTotal productive time per year= 40 hrs week * 50 weeks= 2,000 hrs2. We are taking cost per unit3. Total fixed cost is $ 1,99,00 and productive time per year is 2,000 hrsOverhead/hour= $1,99,00/2,000= $9.

We Will Write a Custom Essay Specifically
For You For Only $13.90/page!


order now

954. Overhead Per Hour is $80.00 and it takes two hours to produce one unit, Overhead Burden Per Unit will be $9.

95 X 2 = $19.9.5. If we assume that 10 employees will be involved in the production of a bottle of oil and it is assumed that collectively they are all involved for a total of 1 minute in the production of that unit, then this amounts to 1.66% of an hour’s total labour involved in the product. If the average labour rate is $ 9.95, then the labour cost/unit is: $9.

95 X 1.66/100 = $ 0.16517/unit. 6. Other variable cost is 34901.7.

Total product per unit is 349328. Total product cost = 38532/124732= 0.3089. Profit margin is 25%= 17*25%= 4.2510. Final price is 21.25 (17+4.25)

x

Hi!
I'm Natalie

You need a custom essay? I have some suggestions for you...

Check it out